Actueel Onderscheid tussen fulltimers en parttimers bij overurentoeslag is discriminatie

In diverse CAOโs en andere arbeidsvoorwaardenregelingen wordt bij de betaling van overwerk een onderscheid gemaakt tussen fulltimers en parttimers. Parttimers die meer werken dan hun deeltijd arbeidsomvang, maar minder dan wat bij de werkgever als een fulltime arbeidsomvang geldt, krijgen over die meeruren geen toeslag. Een toeslag wordt dan pas betaald over gewerkte uren boven de fulltime arbeidsomvang.
Dergelijke regelingen zijn op grond van een recente uitspraak van het Hof van Justitie van de Europese Unie niet langer toegestaan. Het Hof heeft op 29 juli 2024 geoordeeld dat dergelijke regelingen een verboden onderscheid opleveren tussen fulltime en parttime werknemers. Parttime werknemers worden daardoor namelijk benadeeld: de uren die zij meer werken dan zij op grond van hun arbeidsovereenkomst hebben afgesproken, worden niet met een toeslag beloond, terwijl fulltime werknemers wel een toeslag krijgen over de uren die zij boven hun afgesproken arbeidsomvang werken. Dat mag niet, volgens het Hof, omdat dat een verboden onderscheid oplevert tussen werknemers met een fulltime- en een parttime contract, en mogelijk ook een verboden onderscheid tussen mannen en vrouwen, als in de betreffende onderneming relatief veel vrouwen in deeltijd werken.
๐๐๐ซ๐ค๐ง๐๐ฆ๐๐ซ๐ฌ ๐ค๐ฎ๐ง๐ง๐๐ง ๐ก๐ฎ๐ง ๐๐๐ง๐ฌ๐ฉ๐ซ๐๐ค๐๐ง ๐จ๐ฉ ๐๐ข๐ญ ๐ฉ๐ฎ๐ง๐ญ ๐ณ๐๐ฅ๐๐ฌ ๐ฆ๐๐ญ ๐ญ๐๐ซ๐ฎ๐ ๐ฐ๐๐ซ๐ค๐๐ง๐๐ ๐ค๐ซ๐๐๐ก๐ญ ๐ฏ๐จ๐ซ๐๐๐ซ๐๐ง
Op grond van deze Europese uitspraak hebben werknemers met een parttime dienstverband dus over hun โmeerurenโ recht op de overwerktoeslag. Werknemers kunnen hun aanspraken op dit punt zelfs met terugwerkende kracht vorderen (tot 5 jaar terug). Dat kan leiden tot aanzienlijke vorderingen.
Werkgevers zijn gewaarschuwd: zij mogen dit soort regelingen niet meer toepassen, ook niet als zij in de toepasselijke CAO zijn opgenomen. Ook voor werkgeversorganisaties is deze uitspraak belangrijk: zij zullen naar aanleiding daarvan hun CAOโs moeten aanpassen en, zo lang dat nog niet gebeurd is, de werkgevers die onder hun CAO vallen, moeten informeren dat dergelijke bepalingen nietig zijn en niet meer mogen worden toegepast.
Neem bij vragen over dit onderwerp gerust contact met ons op via info@boontje.nl.
Tekst: Pauline Sick